Ayçiçek yağında dünyanın lideri o!

Kırım konusunda yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle Batı’nın Rusya’ya yaptırımlar uygulanmasına, buna karşılık Rusya’nın da Batılı ülkelerden gıda ithalatını yasaklamasına neden olan Ukrayna, dünya ayçiçek yağı pazarındaki liderliğini koruyor.

UkrAgroConsult Ajansı’nın açıklamasına göre, Ukrayna, 2014-2015 pazarlama yılında (Eylül 2014-Ağustos 2015), %55’lik payıyla dünya ayçiçek yağı pazarında liderliğini sürdürdü. Bir önceki pazarlama yılında Ukrayna’nın dünya pazarındaki payı %53’tü.

Ukrayna söz konusu dönemde, bir önceki sezona göre %26,7 oranında artışla 4,26 milyon ton ayçiçek yağı üretti, bunun da 3,87 milyon tonunu ihraç etti. Bu miktarla Ukrayna, dünya ayçiçek yağı üretiminin yaklaşık üçte birini üretmiş oldu.

Ukrayna İstatistik Servisi verilerine göre, Ukrayna Ocak – Temmuz 2015 arasında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %22,4 oranında düşüşlü, 2,02 milyon ton ham ayçiçek yağı üretti.

Tahıl üretimi ve ihracatında da önde gelen ülkelerden olan Ukrayna’nın tahıl üretiminin ise 2015 yılında yaklaşık 60 milyon ton olacağı bildirildi.

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Aleksey Pavlenko, 2015 yılında Ukrayna’nın iç tüketimin 2,5 katı üzerinde yaklaşık 60 milyon ton tahıl üreteceğini açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Rusya: Türkiye’den gıda ithalatını başka ülkelere yönlendirmeye çalışıyoruz başlıklı makalemizde Rusya, Rusya ayçiçek yağı ve rusya gıda ithalatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Advertisement